zpět na titulku
Historie Seriál Postavy Herci Galerie Z MASHe Ankety
   
 
  Film M*A*S*H 

Obsah stránky:
O natáčení
O uvedení do kin
O ději filmu
Fotogalerie filmu
Komentář k filmu režiséra
Co o něm napsala kritika
Základní údaje

film M*A*S*H O natáčení
Práva na zfilmování knihy dr. Hornbergera stály společnost Twentieth Century-Fox zhruba 100 tisíc dolarů a zásluhu na jejich nákupu měl bratr tehdejšího ředitele Ingo Preminger. Scénáře se ujal Ring Lardner jr., který se v minulosti dokonce objevil na černé listině a měl všechny důvody být proti vládě a zřízení.

Tím trampoty neskončily, scénář odmítlo patnáct režisérů (přestože film byl oceněn Oscarem právě za nejlepší scénář!), než ho přijal Robert Altman a natočil film za skutečně nízký rozpočet - 25 tisíc dolarů.
Jako pahorky jižní Koreje posloužily kopečky jižní Kalifornie.

Stejně jako ve filmu i na place panovala zmatená atmosféra. Altman nutil herce, aby vnášeli do příběhu vlastní nápady, nechtěl aby se jen suše drželi scénáře. To se nelíbilo jak scénáristovi Ringu Larnderovi mladšímu tak hlavním představitelům Donaldu Sutherlandovi a Elliotu Gouldovi. Oba se dokonce pokusili Altmana vyšachovat ze společnosti Fox. Pro svůj styl práce je Altman oceňován teprve až dnes. I přesto se natáčení zdařilo a 11. června 1969 po pouhých 52 dnech skončilo.
film M*A*S*H
O uvedení do kin
I po sestříhání přišel film vedení společnosti příliš krvavý. Nakonec se režisérovi přeci jen podařilo protlačit ho do kin. Premiéra byla 25. ledna 1970 v New Yorku. Uveden do kin byl v rekordním čase - do dvou let od vydání knihy (byla to navíc doba zanícené protivietnamské nálady) - a diváci jeho kvalitu ocenili. Film vidělo zhruba čtrnáct milionů lidí a vydělal mateřské společnosti 36 milionů dolarů.
film M*A*S*H O ději filmu
Kapitán MUDr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkeye (Donald Sutherland), je s kapitánem MUDr. Augustusem Bedfordem Forrestem, přezdívaným Duke (Tom Skerritt), převelen do mobilní, armádní, chirurgické nemocnice M*A*S*H 4077. Nemají vůbec vojenskou morálku, neuznávají armádu a rádi si dělají legraci. Ožralství není u nich nic neznámého a sestry si u nich namohou být jisty.

Ani jejich velící plukovník MUDr. Henry Braymore Blake (Roger Bowen) a ani úředník jednotky desátník Walter Evžen O´Reilly, přezdívaný Radar (Gary Burghoff) si s nima nevědí rady. Přidá se k nim ještě Piercův kamarád kapitán MUDr. John Francis Xavier McIntyre Trapper (Elliot Gould).

Pak se všem třem podaří dostat do blázince jejich úhlavního nepřítele majora MUDr. Franka D. Mariona Burnse alias Kunní ksicht. A ještě pozlobit vrchní sestru majora Margaret O´Hulihanovou alias Šťabajznu či Hrmu (Sally Kellermanová) i poručíka Dishovou (Jo Ann Pflugová) a také kněze jednotky Johna Francise Patrika Mulcahyho (Rene Auberjonois). Ještě než Hawkeye a Duke odjedou domů, stihnou spolu s Trapperem udělat fingovanou sebevraždu táborového zubaře, pokusit se dostat korejského chlapce Ho Johna (Kim Atwood) z armády, odoperovat kongresmanova syna a přitom myslet na golf, zahrát si americký fotbal s 325. evakuační nemocnicí, ale také zažijí samozžejmě těžké směny na operačním sále.
Fotogalerie filmu
film M*A*S*H film M*A*S*H
film M*A*S*H film M*A*S*H
Komentář k filmu režiséra Roberta Altmana
"Televizní verze M*A*S*H je tou nejrafinovanější formou propagandy. Já osobně propagandu považuji za něco příšerného. Říká se totiž - bez ohledu na to, nakolik otřepané fráze používá - že lidé se šikmýma očima jsou špatní lidé. Neukazují krev, hrůzu. Nenutí vás za smích platit. Jde jim čistě o komerční účely. Já jsem film natočil z jiných důvodů; a z jiných důvodů se do něj zapojili herci. Bylo zapotřebí zdůraznit určité stanovisko a to jsme udělali."
Co o něm napsala kritika
"M*A*S*H je mistrovský kousek - doporučuji shlédnout alespoň dvakrát."
Joseph Morgenstern, Newsweek

"Nejlegračnější... Budete vyřízeni jeho humorem!"
Judith Cristová, NBC-TV


"M*A*S*H je vše, co představuje nová svoboda ve filmu."
Richard Schickel, Life

"Jeden z nejlegračnějších amerických krvavých filmů."

"M*A*S*H je nejlepší americká válečná komedie zvukové éry filmu..."

Základní údaje
Realizace
Režie: Robert Altman
Produkce: Leon Ericksen, Ingo Preminger
Námět: Richard Hooker
Scénář: Ring Lardner jr.
Herci
Hawkeye: Donald Sutherland
Trapper: Elliott Gould
Duke Forrest: Tom Skerritt
Margaret O'Houlihan: Sally Kellerman
Frank Burns: Robert Duvall
Henry Blake: Roger Bowen
Otec Mulcahy: Rene Auberjonois
Radar O'Reilly: Gary Burghoff
Ho-Jon: Kim Atwood
Walter Koscuisko: John Schuck
Ceny
Oskar 1970: Nejlepší scénář - Ring Lardner jr.
Nominace na Oskara: Robert Altman, Sally Kellerman
Soundtrack

Částečně převzato z: Československé filmové databáze. Děkuji.

Poslední změna stránky: 02.01.2009 ve 17:27