zpět na titulku
Historie Seriál Postavy Herci Galerie Z MASHe Ankety
   
 
  - JDEME NA PIVO! 

RING 34 (20.8.1996)
Alan Alda, hvězda M.A.S.H., exkluzivně pro Ring / Dana Vítová
Alan Alda alias Hawkeye Pierce - chirurg rychlého skalpelu a břitkých bonmotů ze světoznámého seriálu M.A.S.H. - oslavil v Praze s Hillary Clintonovou Den nezávislosti, aby se stal den poté nejbouřlivěji vítaným a nejlépe česky mluvícím zahraničním hostem 31. ročníku MFF v Karlových Varech. Své pocity sděloval díky učitelce Vlastě a šesti našprtaným lekcím plynnou češtinou a po boku mu nestál Radar, ale manželka. Autogramy nerozdával.
"Podepíšu se jednomu a pak už musím všem. U vás bych to možná zvládl, jste malá země, což znamená jen deset milionů podpisů," směje se muž, který v životě tvrdě dřel, ať už jako herec či scénárista a nakonec dosáhl popularity, na niž by se neodvážil ani pomyslit. A to díky tomu, že v roce 1972 přijal hlavní roli v seriálu M.A.S.H., který se začal v Kalifornii právě natáčet.
"Bylo to báječné dobrodružství, ale i tvrdá práce," přiznává Alda.
"Já osobně jsem vyrůstal v průběhu druhé světové války a tehdy byl prototypem válečného filmu hrdina na stíhačce, všechno bylo sentimentální, a lidé jako by netrpěli. Nic v těch filmech nebylo věrohodné. Ale M.A.S.H. znamenal skutečnou válečnou zkušenost. Snažili jsme se co nejvíc přiblížit realitě, ukázat utrpení lidí, zajímali jsme se o to, čím lékaři a sestry prošli a jak to prožívali, ale zároveň jsme to brali z té humorné stránky. Bylo to přesně to, co země potřebovala vidět, a o tom svědčil i počet diváků. Když seriál běžel, polovina lidí měla naladěno na stejný kanál a ulice byly prázdné. myslím, že nic víc už nemůžu prožít."
Nevadí vám, že vás lidé berou hlavně jako kapitána Pierce, méně už jako herce, scénáristu a režiséra Alana Aldu?
"Zvykl jsem si a taky jsem na tu práci skutečně pyšný. Překvapilo mne i přijetí u vás a měl jsem radost, že na mne lidé nereagují jako na člověka na poštovní známce, ale znají mou práci a líbí se jim. Nevěděl jsem, že tu M.A.S.H. právě běží, a bylo to až dojemné, jak mi lidi nastrkovali své děti. Já mám rád děti, mám tři dcery a čtyři vnoučata," chlubí se seriálový playboy, který v civilním životě nepromešká jedinou příležitost stočit hovor na svou rodinu, v níž vidí hlavní smysl svého života.

Vaše dvě dcery debutovaly ve vašem autorském filmu Čtyři roční období. Staly se nakonec také herečkami?
"Ne, první je režisérka, ale má dvě děti, takže se profesi nevěnuje, druhá dcera také opustila herectví a vyučuje hluchoněmé děti a je velmi šťastná. Třetí dcera je psycholožka."

Dokážete si i při svém pracovním vytížení udělat čas na svá vnoučata?
"Mám hodně zájmů, rád čtu o vědě, studuji cizí jazyky, ale ten váš je těžký . až dokážu říct čtyrži, budu vědět, že jsem zvítězil, avšak ze všeho nejraději jsem se svou ženou, nebo se válím na zemi s vnoučaty - kvůli tomu bych se vzdal i dobře placené práce."

Vzdal by jste se tehdy i seriálu M.A.S.H.?
"Do toho scénáře jsem se doslova zamiloval, ale nikdy by mě nenapadlo, že to bude trvat takovou dobu. Vědět to, možná by všechno dopadlo jinak. Se svými kolegy jsem tak strávil víc času než se svými blízkými, ale byla to úžasná zkušenost. Vzpomínám si, že když jsme natáčeli poslední seriálu, skoro jsem nemohl hrát. Tolik lidí chtělo být tehdy u toho, všude byla hlava na hlavě a já si pomalu nemohl vzpomenout na text. Bylo to opravdu nádherné - každý byl naplněn nadšením z práce, měli jsme pocit, že stojí za to vstát ráno z postele."
Pro Aldu znamenal M.A.S.H. i scénáristický a dokonce taky režijní triumf. vedle pěti cen Emmy, šesti Zlatých glóbů a sedmi Cen diváků získal dvakrát ocenění z scénář a třikrát za režii. To mu otevřelo cestu k dalším projektům včetně spolupráce s Woody Allenem.

Jaké je to pracovat s Woodym?
"Allen je hystericky legrační. To nás spojuje, ale mně by stačilo být těsně za ním."

Co vás kromě rodiny ještě dokáže potěšit?
"Teď zrovna dělám pro svůj televizní pořad rozhovory s vědci - vyrovnávám tak dluh svému tatínkovi, který ze mě chtěl mít lékaře. To mě zajímá a baví - rozpovídám je, rozesměju a přiblížím světu v jejich lidské podobě. A co se týče drobností, život mi zpříjemní těstoviny, u vás pak knedlíky, zelí a samozřejmě pivo. Ale proč tu vlastně sedíme? Pojďme na jedno pivo," dodává Alda češtinou jako rodilý Plzeňák.Poslední změna stránky: 02.01.2009 ve 17:27