zpět na titulku
Historie Seriál Postavy Herci Galerie Z MASHe Ankety
   
 
  - Vojákem proti své vůli 

Ženský magazín 11/1995
- autor neuveden -
Když po dlouhém přesvědčování a na poslední chvíli řekl ANO, netušil, že dělá nejúspěšnější krok své kariéry. Jeho Hawkeye Pierce, po jedenáct let hrdina nových a nových seriálových epizod, dosahoval v Americe oblíbenosti Yossariana a v Čechách překvapivé popularity dobrého vojáka Švejka. Až den před natáčení seriálu M.A.S.H. se Alan Alda podpisem smlouvy zavázal hrát hlavní úlohu.
Nelitoval...
Kdo je Alan Alda? - ptá se divák po shlédnutí televizního seriálu nebo filmu, v němž hraje tento štíhlý, sympatický, svěží typ Američana, dnes už pomalu šedesátník. Je rozhodný v konání a ani v nejhorších situacích neztrácí humor - Keep smiling! Ptá se proto, proč A. A: neživí bulvární tisk svými skutečnými ani předstíranými skandály, aby dosahoval v Hollywoodu dnes už povinnou publicitu. Dobré jméno si buduje jako herec, režisér a scénárista.
Alan Alda pochází z americké herecké rodiny. Podle astrologa Havelky mu jako Vodnáři (28. 1. 1936) Saturn dal do vínku dobrou dávku uměleckého nadání. Nejdřív si ho vyzkoušel na divadelních prknech a sporadicky ve filmu.Skutečnou popularitu mu však i proti jeho očekávání přinesla televize. Seriál M.A.S.H. si vysloužil 99 nominací a 14 ocenění nejprestižnější televizní ceny Emmy! Zásluhy na úspěchu jsou připisovány knize Richarda Hookera, románové předloze seriálu. Filmová podoba románu byla dokonce oceněna Oscarem (1970). Dnes však nikdo neupírá ani televizi její podíl na úspěchu.

Proč právě Alda? - Televizní společnost CBS vycítila včas příležitost získat velké peníze transformováním knihy a filmu M.A.S.H. v televizní komediální seriál z vojenského prostředí v době, kdy americká veřejnost vyjadřovala svůj odpor k válce. Ne náhodou tomuto projektu dělali zpočátku potíže i cenzoři.
Producenti při výběru herce do hlavní úlohy nemohli počítat se známými hvězdami. Na několik let nepřetržitého natáčení jednotlivých pokračování mohli získat jen méně známou tvář. Hledali proto ne tak často obsazovaného, ale talentovaného herce. Nakonec se natáčelo celých jedenáct let (1972 - 1983). producenty překvapilo, že herec, pro kterého to mohla být životní příležitost, zpočátku úlohu tvrdošíjně odmítal.
Alan Alda po patnáctileté herecké kariéře však nechtěl spojit své jméno s tuctovým seriálem, jakých je spousta. Neměl ani chuť dělat amerického hrdinu z korejské války. Rozhodl se až tehdy, když ho přesvědčili, že půjde o veselé i dramatické epizody ze života skutečné vojenské jednotky M.A.S.H 4077, která nesloužila válce, ale zachraňovala lidské životy. Seriál přitom ukázal nejen to, že válka je peklo, ale jeho popularitu zvyšovalo i aktualizování problémů násilí, rasizmu a nemorálního sexu. Ukázalo se, že producenti měli při výběru hlavního představitele Hawkeyeho Pierce šťastnou ruku.

Alan souhlasí s Yossarianem. Svůj protiválečný postoj dal Alan Alda najevo už v době filmování slavného Hellerova románu Hlava XXII. Tehdy měl za sebou své první filmy: Ty dny jsou už za námi, Papírový lev a Podivný námořník. S chutí si potom zahrál ve filmu z "velké světové války", ve kterém působily americké vojenské letky. Tady sloužil i americký Švejk - Yossarian. Na jeho Hlavu XXII žádná hlava nevyzrála. "Teď bych chtěl trochu bojovat za vlastní záchranu. Vlasti už nebezpečí nehrozí, ale mě ano.," říká Yossarian a Alda mu přitakává. Je rád, že Heller konečně napsal i pokračování románu Hlava XXII, kde Yossarian v mírových podmínkách působí jako prohnaný obchodník.
I dnes platí Hlava XXII, že každý, kdo se chce vyhnout bojovému nasazení, není opravdový blázen. Erár se nedá jen tak lehko oblafnout! Mimochodem, na obzoru je zfilmování pokračování tohoto úspěšného bestselleru.
Alan Alda se po dokončení seriálu M.A.S.H. vypracoval na úspěšného scénáristu a režiséra, přičemž zpravidla ve svých filmech hraje hlavní úlohu. Jako režisér debutoval autorskou komedií Čtyři roční období o citových problémech tří manželských párů. Na konto svých úspěchů si může připsat i filmy Sladká svoboda, Betsy se vdává, Zločiny a poklesky a další. Zůstává v nich věren zásadě nevyrábět lacinou publicitu, což, jak je vidět, oceňují filmový i televizní diváci i dnes.Poslední změna stránky: 02.01.2009 ve 17:27